Drewno to ceniony materiał konstrukcyjny, którego cena z roku na rok rośnie. Wzrost cen drewna wynika m.in. z ograniczonej podaży surowca, jak również małej konkurencyjności na rynku producentów drewna konstrukcyjnego. Wysokie ceny drewna oraz długi czas oczekiwania na zamówienie sprawiają, że część wykonawców nie sięga po drewno suszone komorowo, ale po drewno sezonowane. Drewno sezonowanie nie zawsze spełnia wymogi wytrzymałościowe i wilgotnościowe, dlatego zanim się na nie zdecydujemy warto sprawdzić dostępność drewna suszonego w dobrych składach.
Drewno suszone komorowo
Drewno sezonowane na świeżym powietrzu nigdy nie uzyska parametrów odpowiadających deskom suszonym komorowo. Biorąc to pod uwagę, jak również relatywnie niewielki koszt suszenia drewna w budżecie całej inwestycji warto poszukać producenta drewna suszonego i u niego złożyć zamówienie.
Drewno suszone w wysokiej temperaturze traci wszystkie substancje odżywce, które wabią owady. Co ważne suszenie komorowe uwalnia drewno od owadów w każdej fazie rozwoju, niszczy też grzybnię znajdującą się w drewnie i większość zarodników. Dzięki temu oferowany materiał konstrukcyjny pozostaje odporny na potencjalne zagrożenia biologiczne i mikrobiologiczne i nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych preparatów ochronnych o właściwościach grzybobójczych czy insektobójczych.
Dodatkową zaletą suszenia komorowego jest możliwość uzyskania desek o pożądanej wilgotności, a co za tym idzie odpowiedniej wytrzymałości.
Drewno strugane
Kolejnym procesem obróbki, jakiemu poddawane jest drewno konstrukcyjne jest proces strugania. Struganie drewna nie ma na celu poprawienia jego estetyki. Służy podniesieniu parametrów użytkowych. To dodatkowa ochrona drewna przed insektami, a także wymóg ochrony przeciwpożarowej. Drewno strugane czterostronnie z fazowanymi krawędziami znacznie opóźnia moment zapalenia. To szczególnie ważne w przypadku nieosłoniętych konstrukcji, takich jak konstrukcje dachu na poddaszach nieużytkowych.