Na popularność płyt OSB stosowanych w budownictwie wpływa ich atrakcyjna cena, dostępność oraz łatwość montażu. To stosunkowo wdzięczny materiał do wznoszenia prostych konstrukcji i do wykonania szybkich przeróbek w domu bez udziału fachowców.
Płyty OSB stosowane są zarówno w konstrukcjach ścian, na podłogach czy suficie. Można dzięki nim w łatwy sposób np. zabudować niechciany otwór drzwiowy, gdy zmieniamy układ pomieszczeń w domu. Często też płyty OSB służą do tworzenia korpusów mebli lub konstrukcji schodów.
Zwykle samo użycie płyt OSB na danej powierzchni mieszkania nie oznacza końca prac remontowych w tej przestrzeni. Jeśli płyty znajdują się na podłodze, najczęściej są one dodatkowo wykończone posadzką (chyba, że planujemy położyć wykładzinę).
Z kolei płyty położone na suficie lub ścianie wymagają wykończenia płytkami lub panelami – mogą być to materiały z drewna, ceramiki lub innego materiału. Niektórzy decydują się także na malowanie płyt OSB farbą – to w sytuacji, gdy chcemy uzyskać konkretny kolor w danym pomieszczeniu, ale zachować widoczną strukturę płyty na danej powierzchni. Nieco więcej zachodu wymaga tapetowanie płyt OSB, ponieważ wówczas trzeba korzystać z materiałów wzmacnianych włóknem szklanym.
Zastosowanie płyt OSB z podziałem na ich grubość
Płyty OSB 8 mm
Są jednymi z najcieńszych płyt OSB dostępnych na rynku. Wykorzystywane są najczęściej jako elementy konstrukcyjne w meblach, okładzina ścian lub korpus/usztywnienie dekoracji. Ta grubość płyty wybierana jest wszędzie tam, gdzie bardzo istotna jest niewielka waga płyt i/lub gotowej konstrukcji.
Płyty OSB 12 mm
Stosuje się je w konstrukcjach, które wymagają odpowiedniej stabilności i sztywności, np. podczas budowy schodów, stropów i konstrukcji szkieletowej. Można również wykorzystać płyty OSB do położenia na ścianie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Osoby posiadające ogródki i działki także korzystają z płyt OSB do budowania ogrodowych altan i skrzyń na warzywa.
Płyta OSB jako element dekoracyjny
We wnętrzach coraz częściej zaczynają królować naturalne, surowe materiały – drewno, cegła, beton. Architekci w swoich projektach sięgają także po płyty OSB, które zgodnie z projektem nie są niczym zabezpieczane, aby swoją strukturą stanowić dekorację w danym pomieszczeniu. Sposoby wykorzystywania surowych materiałów wykończeniowych sprawiają, że przestają nas już dziwić posadzki z płyt OSB lub wykonane z nich meble we wnętrzach loftowych. Pomimo użycia w surowej wersji, płyty wiórowe nadal mają duży potencjał do przeróbek w przyszłości.