Malowanie drewna pozwala nie tylko zwiększyć jego atrakcyjność wizualną, ale jest również skuteczną formą zabezpieczenia przed szkodliwymi oddziaływaniami w przyszłości. Odpowiednio pomalowane drewno świetnie będzie znosić wpływ warunków pogodowych oraz oddziaływania mechaniczne. W naszym poradniku skupiamy się na dwóch kluczowych kwestiach związanych z malowaniem drewna: 1. wyborem środków oraz 2. sposobem ich aplikowania. Zapraszamy do lektury, w której zdradzamy najskuteczniejsze sposoby malowania drewna.
Czym malować drewno?
W malowaniu drewna można skorzystać z kilku kategorii środków. Pierwszym są lakiery, tworzące transparentną powłokę, którą można oszlifować na błysk lub wykończyć w sposób matowy. Wśród dostępnych znajdziemy lakiery o różnym stopniu twardości, tempie schnięcia i specjalistycznym zastosowaniu. Popularnym wyborem są wysoce twarde lakiery do podłóg lub schodów, jak również lakiery z dodatkami środków wodoodpornych. W przypadku elementów umeblowania domowego, najczęściej stosuje się lakiery bezwonne, ekologiczne.
Lakierobejce to bardziej zaawansowane środki, które łączą w sobie lakier oraz roztwór barwnika. Służą nie tylko do zabezpieczania powierzchni, ale również do zmiany jej koloru, przy jednoczesnym zachowaniu typowej dla drewna chropowatej struktury.
Oleje również wykorzystuje się w malowaniu drewna, szczególnie gdy mowa o takich gatunkach jak mahoń, wenge, teak. Olej wsiąka w głąb struktury drewna, zabezpieczając je przed wilgocią i innymi szkodliwymi oddziaływaniami.
Ponadto wykorzystywane są farby w formie emulsji do drewna. Dostępne są w różnych wariantach powierzchni (błyszczące, matowe, satynowe) oraz rozbudowanej kolorystyce. Aplikacja emulsji jest łatwa i nie nastręcza problemów nawet osobom zupełnie zielonym w temacie konserwacji drewna. Popularne są farby akrylowe, kredowe, olejne a niekiedy także inne wersje.
Najpopularniejszym wyborem są jednak impregnaty, czyli środki przeznaczone bezpośrednio do konserwacji drewna, jego ochrony przed grzybami, kornikami, wilgocią i intensywnymi oddziaływaniami pogodowymi. Impregnaty warto stosować zwłaszcza w przypadku konstrukcji drewnianych oraz miejsc wymagających szczególnego wzmocnienia.
Malowanie drewna krok po kroku
W malowaniu drewna należy rozpocząć od oczyszczenia jego powierzchni. Warto usunąć z niej wszelkie pyłki i odstające drzazgi. Malowanie można przeprowadzić korzystając z pędzla, wałka lub też urządzeń pracujących pod ciśnieniem. W trakcie aplikowania warto dokładnie pokryć wszelkie kąty, rowki i wgłębienia, nie pozostawiając żadnych prześwitów. Jeśli na powierzchni drewnianej znajdują się sęki, warto pokryć je dedykowanym do tego preparatem, zapobiegającym powstawaniu przebarwień.
Samo malowanie warto realizować na świeżym powietrzu lub w dobrze owiewanym, zadaszonym pomieszczeniu. Zaleca się pokrycie drewna przynajmniej dwoma warstwami środka, w przerwach wynoszących kilka godzin. Po zakończeniu, warto pozostawić drewno na 2-3 doby, do momentu pełnego wyschnięcia. Na koniec zaleca się także oszlifowanie powierzchni, dzięki czemu zyska ona optymalną gładkość.