Prawidłowa konserwacja drewna konstrukcyjnego

By konstrukcje drewniane zachowały swoją użyteczność w stanie niezmienionym, konieczne jest ich prawidłowe i regularne konserwowanie. W tym celu stosuje się różne środki do impregnacji drewna, zabezpieczające go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Największym wrogiem jest oczywiście woda i wilgoć, choć nie tylko one stanowią zagrożenie dla konstrukcji drewnianych. W naszym wprowadzeniu w tematykę drewna konstrukcyjnego skupiamy się na jego prawidłowej konserwacji – podpowiadamy jak często należy ją przeprowadzać oraz z jakich środków i rozwiązań warto w tym celu korzystać.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego – profesjonalnie i amatorsko

Impregnacja może być wykonana w różny sposób – metodą ciśnieniową, zanurzeniową lub też manualną. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z profesjonalną metodą zabezpieczania drewna, realizowaną przy wykorzystaniu specjalnych komór przemysłowych. Impregnacja zanurzeniowa jest natomiast mniej wymagająca i można przeprowadzić ją we własnym garażu lub warsztacie. Jeśli nie mamy możliwości impregnowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych osobno, wówczas pozostaje nam jednie pomalowanie ich impregnatem za pomocą pędzelka.

Jak wybrać środek do impregnacji drewna?

Drewno konstrukcyjne można zabezpieczać różnymi środkami. W czasie ich zakupu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw. Przede wszystkim środek musi tworzyć zabezpieczenie przed rozwojem grzybów, pleśni, porostów jak i dostępem szkodników. Impregnat powinien być także przyjazny dla środowiska naturalnego i bezpieczny w czasie stosowania.

Warto też zwrócić uwagę na poziom trwałości impregnatu; im lepiej będzie reagował ze strukturą drewna i im głębiej wniknie w jego głąb, tym trwalsza powłoka zabezpieczająca powstanie. Ma to szczególnie znaczenie w zabezpieczaniu drewna do więźby dachowej i innych miejsc narażonych na ekspozycję na opady atmosferyczne.

W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na sposób aplikowania impregnatu i jego konsystencję. Popularne są zarówno produkty w formie gotowej do natychmiastowego użycia jak i na impregnaty w formie koncentratu, wymagającego rozcieńczenia w wodzie.

Konserwacja drewna konstrukcyjnego krok po kroku

Aplikowanie impregnatu warto realizować w odpowiednich warunkach – temperaturze pokojowej i osłoniętym, lecz przewiewnym pomieszczeniu. Preparat należy nanieść na powierzchnię drewna korzystając z pędzla lub natrysku. Zaleca się nałożenie dwóch warstw impregnatu, w odstępach koło dwóch godzin. Po zaaplikowaniu, zaleca się przechowywanie drewna w zaciemnionym miejscu. Jeśli impregnacji podlegały ściany, wówczas przed oddaniem pomieszczenia do użytku należy wietrzyć je przez 72 godziny.

Warto też zwrócić uwagę na specyficzne zalecenia producenta konkretnego preparatu, który stosujemy. Nie należy też przerywać procesu schnięcia, a w jego trakcie nie eksponować drewna na intensywne promieniowanie słoneczne.