Drewno to bardzo popularny materiał konstrukcyjny, wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu. Z drewna można wykonać praktycznie wszystko, od mebli, po konstrukcje dachowe, tarasy, antresole czy pergole. Specjaliści z branży budowlanej wiedzą, jaki rodzaj drewna będzie najlepszy do danej konstrukcji. Choć w przeszłości większość konstrukcji tworzona była z drewna litego, aktualnie coraz częściej stosuje się także drewno klejone. Zobaczmy, jakie są różnice pomiędzy drewnem litym a drewnem klejonym i jakie jest zastosowanie każdego z nich.
Drewno lite – charakterystyka
Drewno lite to materiał w pełni naturalny pozyskiwany ze ściętych drzew, a następnie poddawany obróbce zewnętrznej. Lite drewno znajdziemy w sprzedaży zazwyczaj w postaci desek, bali, łat czy krawędziaków. Ogólna charakterystyka drewna litego może różnić się w zależności od gatunku drzewa, z jakiego zostało wytworzone.
Drewno lite wyróżnia się dobrymi parametrami wytrzymałości i jest stosunkowo odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego często stosuje się je do wykonywania tzw. elementów małej architektury, takich jak konstrukcje ogrodowe. I choć lite drewno to materiał w pełni naturalny, który wciąż cieszy się uznaniem pod względem trwałości i wytrzymałości, drewno klejone wykorzystywane jest w dzisiejszych czasach coraz częściej, głównie dlatego, że jest po prostu bardziej wytrzymałe.
Drewno klejone – najważniejsze informacje
Drewno klejone, nazywane też czasem klejonką powstaje w wyniku łączenia cienkich desek nazywanych lamelami. Na początku lamly poddawane są suszeniu, aż osiągną ok. 8-16% wilgotności, a dopiero potem są sklejane. Lamely można łączyć pionowo lub poziomo, w celu uzyskania jak największej wytrzymałości drewna.
Drewno klejone cenione jest właśnie ze względu na to, że osiąga bardzo wysokie klasy wytrzymałości. Produkt może występować w kilku klasach wykończenia, klasę NSi (klasa konstrukcyjna, mogą występować niewielkie niedoskonałości w wyglądzie drewna, jednak pod względem technicznym jest to produkt bardzo wysokiej jakości) przy czym za te z najwyższej półki uważa się klasę SI (wizualnie bez zarzutu, idealnie nadaje się do ekspozycji na belkach stropowych, pergolach czy antresolach). Drewno klejone wyróżnia się nie tylko świetną wytrzymałością, ale też względami estetycznymi, co sprawia, że często stosowane jest w budownictwie jednorodzinnym.
Zwolennicy ekologii i przeciwnicy drewna klejonego często uważają jako jego wadę fakt, że do jego produkcji wykorzystuje się kleje. Warto jednak zauważyć, że drewno klejone nie wymaga stosowania specjalnych środków ochrony, takich jak impregnaty, ponieważ kleje są odporne na warunki atmosferyczne.