Rodzaje drewna konstrukcyjnego

Drewno to materiał budowlany wykorzystywany w różnych branżach od lat ze względu na dużą wytrzymałość i naturalne pochodzenie. Drewnem konstrukcyjnym nazywamy rodzaj drewna, które według obowiązujących przepisów i norm można wykorzystać w celach budowlanych. W różnych branżach wykorzystuje się różne rodzaje drewna konstrukcyjnego. W tym artykule przedstawimy charakterystykę drewna konstrukcyjnego i rodzaje surowca.

 

Drewno konstrukcyjne – czym się charakteryzuje?

Dobre drewno konstrukcyjne powinno wyróżniać się parametrami, które kwalifikują je do wykorzystania w celach budowlanych. Najważniejsze właściwości, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru drewna do wykonywania konstrukcji to:

  • niski ciężar: lekkość drewna konstrukcyjnego pozwala na wykorzystanie surowca pod różnymi postaciami. W zależności od rodzaju i klasy drewna może być wykorzystane np. do budowy stropów, konstrukcji dachowych, ścian, szkieletów domów szkieletowych. Ze względu na niski ciężar drewno budowlane nadaje się także do stawiania słupków, belek konstrukcyjnych, wsporników itp.;
  • wysoka wytrzymałość: dobre drewno konstrukcyjne wyróżnia się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Surowiec powinien wykazywać dużą odporność na ciężar, ściskanie, zginanie czy rozciąganie;
  • niska wilgotność: w zależności od przeznaczenia drewna konstrukcyjnego, wilgotność materiału nie powinna być wyższa, niż 20%, a za najlepsze jakościowo drewno uważa się to, o wilgotności pomiędzy 16 – 20%

 

Rodzaje drewna konstrukcyjnego

W przemyśle budowlanym wykorzystuje się trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego.

 

Drewno konstrukcyjne lite C24

Drewno o krawędziach zaokrąglonych lub fazowanych powstaje w wyniku przecierania, suszenia i strugania bali, bez gięcia i klejenia. Najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe lub sosnowe o wilgotności ok. 16% (+/- 2%). Podczas produkcji drewna C24 najczęściej stosuje się struganie czterostronne oraz suszenie komorowe.

 

Drewno BSH

Drewno BSH to belki konstrukcyjne klejone warstwowo, które mogą być wykorzystywane w budownictwie wielkoformatowym. Ten typ drewna konstrukcyjnego wyróżnia się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, co sprawia, że jest doskonałą alternatywą dla konstrukcji betonowych i stalowych. Ze względu na klejenie warstwowe, poszczególne belki drewna BSH są odporne na odkształcenia i potrafią znieść bardzo duże obciążenia. Drewniane belki BSH to drewno suszone komorowo, które osiąga bardzo niski wskaźnik wilgotności — do 16%. Duża wytrzymałość drewna BSH pozwala na wykorzystanie surowca do budowy konstrukcji dachowych w takich obiektach jak galerie handlowe, baseny i budynki użytku publicznego.

 

Drewno KVH

Jest to wysokiej jakości drewno klejone wzdłuż na mikrowczepy, co sprawia, że belki mogą osiągać większe długości. Dzięki suszeniu komorowego surowiec osiąga niską wilgotność (16%). Jest to materiał chętnie wybierany przez większych inwestorów, ponieważ świetnie nadaje się do najbardziej wymagających projektów. Drewno KVH można wykorzystać między innymi do tworzenia konstrukcji szkieletowych, budowy elementów nośnych i konstrukcji usztywniających.