5 zastosowań drewna w budownictwie

5 zastosowań drewna w budownictwie

Patrząc z perspektywy historycznej, drewno w budownictwie to jeden z najstarszych materiałów budulcowych. Z czasem zastąpiono go bardziej trwałymi materiałami, jednak obecnie znów wraca do łask wraz z postępem technologicznym. Jest atrakcyjnym wizualnie uzupełnieniem wnętrz i konstrukcji, po które chętnie sięgają architekci. Oto kilka przykładów, gdzie obecnie w budownictwie stosowane są drewniane elementy.

Tarcica budowlana

Jest jednym z najprostszych drewnianych komponentów budowlanych – powstaje w wyniku przetarcia drewna okrągłego. Do jej produkcji może być wykorzystany praktycznie każdy gatunek drewna, ale najczęściej stosuje się drewno sosnowe. Ze względu na stopień obróbki, wyróżnia się dwa rodzaje tarcicy: obrzynaną i nieobrzynaną. Znajduje zastosowanie w budowie dachów oraz w pracach wykończeniowych, do produkcji podłóg i parkietów.

Podbitka drewniana

Wykorzystywana jest do stworzenia podbitki dachowej, która jest bardzo ważną częścią konstrukcyjną dachu. Podbitka drewniana jest estetyczna i zapewnia świetną cyrkulację powietrza, a przy tym dzięki wykonaniu z drewna dobrze oddaje wilgoć.

Deski elewacyjne

Drewno w budownictwie pojawia się również w postaci desek elewacyjnych (inaczej: obiciowych), nazywanych potocznie boazerią. Deski te wykorzystywane są zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnętrznych fasadach. Coraz popularniejsze stają się drewniane domy – przede wszystkim ze względu na swoją estetykę, jak i świetną termoizolację. Materiały drewniane kojarzą nam się niezmiennie z przytulnością i ciepłem, dlatego tak chętnie wykorzystujemy je w naszych domach i mieszkaniach.

Drewniana podłoga

Polacy uwielbiają drewniane podłogi. Wnętrze z drewnianym parkietem lub surowymi deskami wygląda bardzo stylowo i luksusowo. Dodatkowo drewno nadaje charakteru całemu wnętrzu i satysfakcjonuje tych, którzy nie lubią zimnych podłóg. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale też drewno jako materiał wiele wybacza. Dostępne na rynku rodzaje wybarwienia oraz gatunki drewnianych podłóg sprawiają, że klienci mają w czym wybierać i z łatwością dopasują produkt do zamierzonego efektu wizualnego.

Drewno klejone

Z drewna klejonego powstają m.in. dźwigar, słupy itp. Drewno klejone coraz częściej wykorzystywane jest do budowy domu – dzięki temu mogą one być konstruowane w oryginalnych kształtach. Dodatkowym atutem wykorzystania takiego drewna w budownictwie jest wysoka energooszczędność budynków oraz brak konieczności wykonywania grubej izolacji. Drewno klejone cechuje niski współczynnik przenikania ciepła, co pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania danego budynku.