Cena drewna konstrukcyjnego

Ceny materiałów budowlanych zachowują tendencję zwyżkową. Drewno konstrukcyjne nie stanowi tutaj wyjątku. Inwestorzy planujący budowę domu z tego materiały muszą się przygotować na jeszcze większy wydatek niż w zeszłym sezonie, a już wtedy nie było tanio. Jak jest cena drewna konstrukcyjnego? Od czego zależy?

Na przestrzeni 2022 roku z niepokojem śledziliśmy ceny drewna konstrukcyjnego na światowych rynkach. Czas pokazał, że na rekordowych wówczas podwyżkach się nie skończy. Pandemia Covid-19, sytuacja na Ukrainie, galopująca inflacja – wszystkie te czynniki wpływają na ceny materiałów budowlanych, które momentami osiągają wartości wręcz horrendalne.

Od czego zależą ceny drewna konstrukcyjnego?

Podstawowym czynnikiem decydującym o cenie drewna jest jego klasa. Zgodnie z normą PN – EN 338 wyróżniamy następujące klasy drewna konstrukcyjnego:

  • C14 – C50 dla drewna pozyskiwanego z drzew iglastych;
  • D30 – D70 dla drewna pozyskiwanego z drzew liściastych.

Poszczególne klasy różnią się od siebie pod względem odporności na zginanie, rozciąganie, a także wartości takich jak sprężystość i gęstość. Różnią się od siebie także pod względem ceny. Im wyższej klasy drewno zdecydujemy się zamówić, tym więcej trzeba będzie zapłacić za 1 m3. Klasyfikacją przyjętą w Polsce jako w pełni wystarczającą w budownictwie szkieletowym jest minimum wytrzymałość drewna C24.

Ważna jest również sortownicza klasyfikacja drewna konstrukcyjnego, w ramach której wyróżnia się:

  • drewno KW – klasa wyborowa,
  • drewno KS – klasa średniej jakości,
  • drewno KG – klasa gorszej jakości.

Drewno konstrukcyjne musi mieć przynajmniej klasę KG.

Dodatkowo wymagane jest, aby materiał był z godny z normą PN-EN 14081-1+A1:2011 i posiadał certyfikat CE.

Parametry fizyczne a cena drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne znajduje zastosowanie w licznych aplikacjach. Można z niego budować konstrukcje okienne, więźbę dachową, czy też szeroko pojęte budownictwo szkieletowe domów energooszczędnych.

Z drewna konstrukcyjnego litego można wybudować praktycznie cały dom. To, do jakich zastosowań wykorzystamy drewno budowlane będzie determinowało parametry fizyczne zamawianych elementów konstrukcyjnych, a więc ich:

  • długość,
  • grubość,
  • przekrój.

Parametry fizyczne certyfikowanych elementów drewna w danej wytrzymałości konstrukcyjnej mają istotne znaczenie z perspektywy ceny drewna. Dlatego weryfikując oferty dostawców zawsze warto się upewnić, jakiego drewna dotyczy wycena.

Ostatnim istotnym z perspektywy późniejszego zastosowania materiału parametrem jest rodzaj drewna konstrukcyjnego. Poza klasą wyróżnia się bowiem dwa rodzaje elementów drewnianych konstrukcyjnych – drewno lite i klejone warstwowo BSH lub na mikro wczepy tzw. drewno KVH.

Wybór rodzaju drewna konstrukcyjnego także wpływa na finalną wycenę dla klienta.