Drewno świerkowe - Właściwości i zastosowanie

Drewno świerkowe - Właściwości i zastosowanie

Drewno świerkowe to ceniony materiał stolarski i budowlany. Ma jasną barwę i nie należy do gatunków mocno żywicznych oraz o mniejszej zawartości sęków w przeciwieństwie choćby do elementów konstrukcyjnych z sosny.
Jest lekkie i miękkie, czemu zawdzięcza łatwość w obróbce. Jego cechy pozwalają na proste cięcie, toczenie, szlifowanie, frezowanie i skrawanie.

Materiał daje się nawiercać, łączy się na gwoździe, płyty kolczaste lub śruby. Wykazuje dobrą tolerancję na barwienie, natomiast jest trudne w polerowaniu. Trudności może nastręczyć także impregnacja i lakierowanie świerku.

Dobrej jakości drewno świerkowe uznawane jest za porządny materiał budowlany o dostatecznej wytrzymałości i trwałości. I choć deski przejawiają tendencje do pękania, w przypadku drewna świerkowego jest to zupełnie naturalne i nie uznaje się tego za wadę.

Zastosowanie drewna świerkowego

Drewno świerkowe znajduje zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz. Stanowi surowiec do produkcji drewna konstrukcyjnego litego C24, drewna BSH GL24 i KVH C24. Materiały te różnią się od siebie pod względem właściwości, a co za tym idzie także zastosowania i ceny.

Najbardziej wytrzymała klasa drewna konstrukcyjnego to C30 / C32. Jednak tego typu produkty stosuje się niezwykle rzadko, niemal wyłącznie w konstrukcjach użyteczności publicznej oraz w projektach wielko formatowych np. pokrycia dachowe hal sportowych, basenów lub galerii handlowych.

Drewnem optymalnym a jednocześnie standardem dopuszczalnym do budowy domu jest właśnie drewno z certyfikatem minimum C24. Cena ma w tym przypadku dobry stosunek do jakości, a sam materiał konstrukcyjny oferuje wystarczającą wytrzymałość w budownictwie szkieletowym oraz pokryciach dachowych.

Drewno KVH

Przy omawianiu zastosowań drewna świerkowego osobne miejsce należy poświęcić drewnu KVH.

Drewno KVH to drewno klejone na mikro wczepy o wspomnianej wyżej klasie wytrzymałości C24. Belki konstrukcyjne KVH powstają z suszonego komorowo drewna świerkowego. Standardowo belka posiada długość 13 metrów. Dostępne są belki o różnych grubościach i szerokościach warto wspomnieć iż drewno KVH pozwala nam uzyskać nie tylko długości do 13m ale również dużo większe przekroje niż elementy drewna litego.

Ze względu na swoje właściwości, w tym także parametry fizyczne, drewno KVH jest powszechnie wykorzystywane do budowy domów i ścian. Może być użyte przy budowie tarasów, altanek, wiat oraz różnego typu pergol oraz pokryć dachowych. Drewno KVH to  dużo większy wybór długości oraz większe przekroje.

Drewno klejone BSH

Drewno klejone BSH to materiał konstrukcyjny, który powstaje w wyniku sklejania z sobą lameli z drewna świerkowego w systemie zakładkowym. Klei się je za pomocą specjalnych ekologicznych i odpornych na warunki atmosferyczne żywic melaminowych. To pozwala na szerokie zastosowanie elementów BSH  w konstrukcjach wewnętrznych i zewnętrznych. Drewno BSH jest tak trwałe, iż z powodzeniem może być stosowane jako ekologiczna alternatywa dla konstrukcji betonowych oraz stalowych.

Drewno klejone warstwowo wykorzystuje się w konstrukcji więźby dachowej, domów szkieletowych, wielko formatowych pokryć dachowych powyżej 200m2 a więc wszędzie tam gdzie istotna jest nośność konstrukcji, jej odporność i estetyka.

Drewno konstrukcyjne klejone BSH występuje również w dwóch wersjach wizualnych tzw.

  • wizualna ( Si )
  • przemysłowa ( Nsi )

Wersja wizualna Si – która charakteryzuje się dużą selekcją estetyczną podczas produkcji elementów Si gdzie zwraca się duża uwagę na wygląd sęków, przebarwień oraz ogólnego wyglądu każdego elementu. Wersję wizualną stosuję się wszędzie tam gdzie element ma być widoczny w konstrukcji i osobie zamawiającej zależy również na ogólnym wyglądzie wykonanej konstrukcji.

Wersja Nsi ( przemysłowa / niewizualna ) jest zwykłą jakością produkcyjną gdzie elementy produkowane są sprawdzane tylko pod względem certyfikacji i wytrzymałości ale nie wyglądu finalnego danego elementu.

Należy zauważyć iż obie wersje różnią się bardzo od siebie finalną wyceną gdyż 1m3 drewna BSH w wersji wizualnej Si jest droższy od zwykłej przemysłowej wersji drewna BSH.