Modne obecnie stropy drewniane doskonale wyglądają w posiadłościach typu stodoła lub rezydencjach w klimacie wiejskim. Jeśli uwzględniasz je w projekcie swojego domu, weź pod uwagę rodzaj materiału konstrukcyjnego. Powinien on nie tylko ładnie się prezentować, ale też w solidny sposób podtrzymywać strop. Nawet, jeśli jego rola jest głównie dekoracyjna, to i tak istotne będzie odpowiednie dobranie belek i zwrócenie uwagi, czy są wysuszone i posiadają niezbędne certyfikaty wytrzymałościowe.
Strop drewniany – co to jest?
Zacznijmy od zdefiniowania, czym jest strop drewniany, bo w praktyce jest to kilka rodzajów konstrukcji, różniących się głównie układem belek względem siebie, rozstawem i materiałem konstrukcyjnym. Dla przykładu popularny strop belkowy to równolegle ułożone belki, których rozstaw wynosi od 60 do 80 cm. Zazwyczaj są one wykonane z drewna litego, ewentualnie klejonego (np. z drewna KVH). Opierają się one na ścianach nośnych, jednak najważniejsze jest dobranie ich rodzaju, parametrów i liczby do ciężaru, jak mają utrzymać. Przy większych połaciach dachu uzasadnione jest zastosowanie belek klejonych z kilku warstw oraz dodatkowo zainstalowanie stalowych albo drewnianych podpór.
Jak wybrać dobre belki na strop?
Przy wyborze belek do stropu drewnianego należy zwrócić uwagę na ich przekrój oraz na nośność. Przekrój belki powinien być dostosowany do rozpiętości stropu oraz do obciążenia, jakie będzie musiał udźwignąć. W przypadku niewłaściwego doboru przekroju belki, może dojść do osiadania stropu oraz do trudności z jego użytkowaniem.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest stopień wysuszenia drewna. Wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Belki drewniane powinny być odpowiednio suche, co sprawi, że nie będą pękać, odkształcać się ani nie zostaną zasiedlone przez szkodniki. Wilgoć w tym przypadku oznacza nie tylko powstawanie pleśni i ogólnie niezdrowego klimatu, ale przede wszystkim zmniejszenie jej wytrzymałości w całej konstrukcji z drewna. A na pewno chcesz tego uniknąć.
Przy wyborze belek na strop warto również zwrócić uwagę na klasę wytrzymałości drewna, z którego są one wykonane. W Polsce najczęściej stosuje się drewno klasy C24, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sztywnością. Popularny przy tym drewno świerkowe, słynie z doskonałej wytrzymałości, mniejszego natężenia sęków oraz jego dobrej elastyczności.
Konstrukcja stropu drewnianego
Wreszcie kwestia montażu – jak instalowane będą belki? W domach murowanych wsuwa się je w otwory wykonane w ścianach, pamiętając o izolacji papą końcówek belek umieszczanych w gnieździe. W domach drewnianych belki nośnych stropów są łączone wzmocnieniami, czyli przewiązkami, a osadzane zazwyczaj złączami ciesielskimi ze stali.