Drewno strugane czterostronnie

By in
Drewno strugane czterostronnie

Drewno strugane czterostronnie to popularny materiał konstrukcyjno-budowlany wykorzystywany przy wznoszeniu obiektów mieszkalnych i użytkowych w konstrukcji szkieletowej, jak również w konstrukcjach wiat garażowych, tarasów i obiektów o przeznaczeniu gospodarczym. Drewno strugane czterostronnie charakteryzuje się wyższą ceną w stosunku do tradycyjnej tarcicy. Mimo to jest powszechnie wybierane przez inwestorów, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Wynika to przede wszystkim z doskonałych właściwości drewna struganego, które jest bardziej odporne na ogień i mniej podatne na szkodniki, w efekcie czego jest trwalsze i gwarantuje bezpieczeństwo konstrukcji przez długi czas użytkowania.

Drewno strugane czterostronnie jest produkowane zgodnie z kilkoma technologiami. Najpopularniejsze to KVH i BSH.

Drewno strugane czterostronnie KVH

Belki konstrukcyjne KVH powstają  w wyniku suszenia drewna do wilgotności ok. 15%. Suszone drewno jest gładko strugane i czterostronnie fazowane. Elementy dłuższe niż 5 są klejone metodą  na mikrowczepy, dzięki czemu belki stanowią spójną całość. Są trwałe i doskonale sprawdzają się jako materiał konstrukcyjny w najbardziej wymagających konstrukcjach szkieletowych.

Drewno strugane czterostronnie KVH jest produktem dokładnie zdefiniowanym przez normy. Oznacza to, że każda pojedyncza deska musi spełniać określone parametry, a nad produkcją drewna KVH czuwają zewnętrzne instytucje certyfikujące. Drewno tego typu jest produkowane wyłącznie przez stowarzyszonych producentów z Niemiec i Austrii.

Drewno strugane czterostronnie BSH

Drewno strugane czterostronnie BSH to także produkt zdefiniowany przez normy, nad wyrobem którego stale czuwają zewnętrzne instytucje certyfikujące. Deski powstają poprzez sklejanie przezroczystym klejem melaminowym suszonych desek świerkowych o grubości 40 mm. Następnie drewno jest strugane i docinane na żądany wymiar.

W obu przypadkach deski dzięki równo przyciętym i gładko struganym powierzchniom jest bardziej odporne na ogień i mniej atakowane przez owady, które mają trudniejszy dostęp do środka deski. Dodatkowo drewno można poddać impregnacji, dzięki czemu zyskuje jeszcze wyższą odporność na wybrane czynniki zewnętrzne i czynniki ryzyka.