Drewno C24: Certyfikowane drewno konstrukcyjne

Drewno to popularny materiał konstrukcyjny, którego wartość nieustannie rośnie. Jest to ekologiczny, a zarazem niezwykle wytrzymały materiał, który bardzo dobrze znosi pracę całego budynku i przenosi obciążenia. Co ważne drewno jest odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne i upływ czasu, dzięki czemu zapewnia stabilność na lata. Jego dodatkową zaletą jest odporność na wysokie temperatury, która w przypadku pożaru zapewnia dłuższą stabilność niż w przypadku identycznych konstrukcji wykonanych z komponentów stalowych.

Właściwości drewna C24 określa norma PN-EN 338, w której wyróżniono następujące klasy litego:

  • od C14 do C50 dla gatunków iglastych
  • od D30 do D70 dla gatunków liściastych.

Drewno lite C24

Drewno C24 to według obowiązujących przepisów i norm budowlanych typowy materiał wymagany do stosowania na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe. Jest to wiec materiał uniwersalny o szerokim zakresie zastosowań, który doskonale sprawdza się podczas budowy domów całorocznych, obiektów rekreacyjnych, jak również różnego rodzaju obiektów małej architektury – altan ogrodowych, tarasów, zadaszeń oraz wiat samochodowych.

Drewno lite C24 to najczęściej drewno świerkowe lub sosnowe. Dostępne w ramach desek o standardowej grubości 45 mm lub 60 mm. Deski są przycinane na dowolną długość od 3 do 7,2 m, co dodatkowo usprawnia proces konstrukcyjny – drewno można zamówić pocięte na wymagany wymiar i na miejscu skupić się wyłącznie na jego montażu. Możemy również zamówić deski o standardowej długości i docinać je wedle potrzeb w miejscu wykonywania montażu. To zależy od realizowanego przedsięwzięcia oraz założeń projektowych. Najczęściej już na etapie zamawiania materiału konstrukcyjnego dokładnie wiemy ile desek o określonej długości będzie  nam potrzebne. Zamawiając drewno konstrukcyjne warto również pomyśleć o jego zabezpieczeniu przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych w trakcie magazynowania. Dobre Składy Drewna oferują min. paczkowanie i foliowanie drewna, co umożliwia jego bezpieczne składowanie.