Drewno klejone na mikrowczepy - charakterystyka drewna KVH

By in
Drewno klejone na mikrowczepy - charakterystyka drewna KVH

Drewno klejone na mikrowczepy to jedna z popularnych odmian drewna konstrukcyjnego znana w branży jako drewno KVH. Drewno KVH jest produktem certyfikowanym. Nad zgodnością wyrobu końcowego z obowiązującymi normami stale czuwa zewnętrzna instytucja certyfikująca. To ona stanowi gwarant wysokiej jakości materiału budowlanego oraz jego właściwości, które odpowiadają na potrzeby najbardziej wymagających inwestorów.

Drewno klejone na mikrowczepy KVH powstaje na bazie drewna suszonego, które jest następnie gładko strugane i czterostronnie fazowane. Czterostronne fazowanie sprawia, że w odróżnieniu od drewna nieobrzynanego, drewno KVH uzyskuje przekrój prostokąta. Tak przygotowany materiał konstrukcyjny doskonale sprawdza się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Drewno klejone na mikrowczepy jest również chętnie wybierane do konstrukcji wiat garażowych, tarasów i zadaszeń o różnym przeznaczeniu.

Dzięki czterostronnemu frezowaniu drewno konstrukcyjne jest bardziej odporne na ogień i mniej interesujące dla owadów, które nie są wstanie przedostać się w głębsze warstwy materiału ze względu na gładko wykończoną powierzchnię desek. Drewno można dodatkowo poddać impregnacji.

Materiał konstrukcyjny o dowolnej długości

O popularności drewna KVH decydują przede wszystkim parametry fizyczne desek, które są nie tylko odporne na ogień i szkodliwe oddziaływanie owadów, ale przede wszystkim dostępne w szerokiej gamie wymiarowej. Deski o różnych długościach uzyskuje się poprzez klejenie metodą  na mikrowczepy. To pozwala na produkcję naprawdę długich desek o świetnych parametrach – miejsce łączenia ze sobą poszczególnych elementów jest praktycznie niewidoczne, a deska pozostaje gładka i równa. Łączeniu poddaje się elementy o długości powyżej 5 metrów. Dlatego też drewno KVH jest tak często wykorzystywane w konstrukcjach obiektów wielkopowierzchniowych.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy drewno klejone na mikrowczepy KVH jest produktem certyfikowanym. To oznacza, że produkowany zgodnie z tą technologią materiał konstrukcyjny możemy nabyć wyłącznie w składach drewna współpracujących ze stowarzyszonymi producentami z Niemiec i Austrii.